2013.09.18-22. - Budapest, 76. OMÉK - projektmegjelenés
– képes beszámoló -
A Hungexpo Budapesti Vásárközpont területén 2013. szeptember 18-án ismét megnyitotta kapuit a 76. OMÉK Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár. A több mint száz éves múltra visszatekintő OMÉK a hazai élelmiszeripari és mezőgazdasági szektor legnagyobb rendezvényének számít. Ezúttal interaktív programokkal valamint munkavédelmi és munkaügyi témájú előadásokkal vettünk részt az eseményen.
Az ötnapos rendezvény az agrárszakemberek, vállalkozók, termelők, egyesületek és a közigazgatás számos szereplőjének teremtett lehetőséget magas színvonalú szakmai bemutatkozásra, termékeik, szolgáltatásaik nagyközönséggel való megismertetésére. Az OMÉK másik nagy erénye a kiállítói platform látványos megjelenése mellett, hogy képes hitelesen bemutatni a mezőgazdaság, az élelmiszeripar minden területét, a különböző termék előállításának folyamatát, ráirányítva a figyelmet például az élelmiszerbiztonság fontosságára. Ugyan a kiállítás alapvetően az élelmiszeripar és a mezőgazdaság látványos, érdekes és élményekkel kecsegtető oldalát hangsúlyozta ki, fontos volt számunkra, hogy mind a látogatók, mind a kiállítók biztonságos munkavégzéssel és jogszerű munkavállalással kapcsolatos ismereteit bővítsük, érzékenységüket, fogadókészségüket növeljük a balesetek megelőzését és a jogérvényesítést támogató információk, előadások, tájékoztató anyagok segítségével. A kiállítás minden napján interaktív program keretében mutatták be a projekt munkatársai a módosult tudatállapotot szemléltető, ún. „részeg szemüveg” segítségével, hogy milyen veszélyek, hátrányok rejlenek a fizikai és szellemi munkavégzés során, ha a munkavégzés ittas állapotban történik.
Módosult tudatállapot veszélyeinek bemutatása 1.
Módosult tudatállapot veszélyeinek bemutatása 2.
Módosult tudatállapot veszélyeinek bemutatása 3.
Az interaktív programok megvalósítása mellett a projekt standján munkavédelmi kisfilmeket is vetítettünk. A programelem a legfiatalabb korosztály figyelmét is lekötötte. „A Napo rajzfilmsorozat számítógépes grafika alkalmazásával készült. A körülbelül egyperces epizódok szereplői vezetők, munkavállalók, akik különböző munkahelyi szituációkban küzdenek meg a mindig jelenlévő veszélyekkel, biztonsági problémákkal. Napo, a főszereplő és társai szavak nélküli nyelven fejezik ki magukat. Történeteik pedagógiai értéket hordoznak magukban, hiszen a munkahelyi biztonság mindennapi problémáit kell megoldaniuk. A humort sem nélkülözve fontos kérdéseket vetnek fel, vitát gerjesztenek, megoldás keresnek. Esetenként gyakorlati megoldásokkal szolgálnak, vagy rávezetik az érdeklődőket.
Napo munkavédelmi rajzfilmsorozat vetítése
A kiállítás második napján, szeptember 19-én, a Projekt standján szakmai rendezvény lebonyolítására került sor. A rendezvény címe: „Jó ízeket jó érzéssel, balesetmentesen!”.
A szimpózium előadásai a munkavállalók egészségre nem veszélyes és biztonságos munkavégzéséről, a kockázatok és szabálytalanságok megelőzéséről szóltak az alábbiak szerint:
Dr. Bakos József főigazgató-helyettes, NMH MMI Köszöntő
1. Előadás: Vörös Szabolcs szakmai vezető, NMH TÁMOP 2.4.8 - 12 Projekt-végrehajtási Osztály „A TÁMOP-2.4.8-12/1-2012-0001 kiemelt projekt rövid bemutatása, kapcsolódása a mezőgazdasági ágazathoz”
2. Előadás: Nesztinger Péter közigazgatási főtanácsadó, NMH MMI A mezőgazdasági munkák biztonsága
Letöltés
3. Előadás: Dr. Madarász Gyula, főosztályvezető-helyettes, NMH Munkavédelmi Főosztály Kémiai és biológiai veszélyek a mezőgazdaságban
4. Előadás: Dr. Bereczki Edit, orvos szaktanácsadó, NMH Állattenyésztés biztonságosan
5. Előadás: Dr. Madarász Gyula, főosztályvezető-helyettes, NMH Munkavédelmi Főosztály Kémiai és biológiai veszélyek az élelmiszer-feldolgozásban
6. Előadás: Dr. Járai József Krisztián, osztályvezető, NMH Munkaügyi Hatósági Osztály Munkaügyi szabálytalanságok és jogszerű foglalkoztatás a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban
Élményeken innen, szabályokon túl – ahogy a termelők látják
Előadók:
7. Előadás: Nardai Anita, Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének vezetője, rendfő
8. Előadás: Birkás István, a Pálinka Nemzeti Tanács alelnöke
9. Előadás: Dr. Lőrincz György a St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonosa, borásza
Dr. Bakos József, az NMH Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának vezetője megnyitja a szimpóziumot
Vörös Szabolcs előadása
Dr. Madarász Gyula előadása
Dr. Járai József Krisztián előadása
Dr. Bereczki Edit előadása
Nesztinger Péter előadása
Nardai Anita, Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének vezetőjének, rendfőjének előadása
Birkás István, a Pálinka Nemzeti Tanács alelnökének előadása
Dr. Lőrincz György a St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonosának, borászának előadása